Staff List

ST. MICHAEL'S TEACHING STAFF: 2016-2017

Ms Abiola Animashaun
Miss Marta Aparici-Sanson
Father John Ball
Mrs Louise Beckham
Mr Tom Boardman
Miss Maria Bohan
Mrs Deirdre Bowers-Broadbent
Mr Thomas Brautigam
Ms Rachel Buckeridge
Ms Kate Bullivant
Mrs Jackie Caistor
Ms Rachel Carter
Mr Andrew Cooper
Mr Frank Cormack
Mr Damian Curless
Miss Martina Devlin
Miss Glenis Dixon
Mrs Caroline Duffy
Mrs Santina Ferracane
Miss Hannah Ferry
Mr Patrick Friel
Mrs Christine Gauci
Mrs Coralie Gray
Mrs Kat Heron
Mr Sam Hunter Gordon
Mrs Karen Hutchinson
Mrs Yvonne Innes
Mrs Dilprit Kaur
Mr John Kinoulty
Mrs Louise Kouznetsov
Dr Sarah Lappin
Ms Elena Lazarou
Miss Ann-marie Magee
Mr Dan Manning
Mrs Claire Monteiro
Mrs Vicky Morrison
Mrs Jo Moutell
Mrs Christine Mrozek
Miss Anastasia Nicola
Dr Scot Peak
Mrs Francesca Pini
Mrs Danielle Rabinowicz
Miss Fatemeh Rasekh
Miss Aoife Riordan
Mr Brian Roberts
Mrs Anne Rozieres
Mrs Elisa Scarato
Mrs Jo Sheehy
Miss Katie Shepherd
Mrs Mandy Shiach
Mr Lee Slociak
Mrs Cathrine Sparey
Miss Natasha Stewart Cooper
Miss Helen Theodore
Mrs Liz Thompson
Mrs Phola Townsend
Mrs Juliette Toye
Miss Joanne Turvill
Mrs Brigitte Waldron
Mrs Rosalynn Wallis
Mr Julian Ward
Mr Paul Ward
Mrs Emma West
Mrs Helen Witty
Mrs Rebecca Woolf
Mrs Anna Zinchiri

Geography
Spanish part time
Chaplain
Teacher in Charge of German          
Maths
Science (Chemistry); Deputy Head of KS4
Director of Music
History with Geography
Maths
Head of Art
Teacher in Charge of Food Technology part time; KS3 (Y7) Science
Classics
Head of Science part time
Geography part time
Head of Sixth Form Social Sciences part time
2nd in RE
Head of PE
English part time
Head of RE
Trainee Teacher English
Music part time
Languages (French/Spanish) part time
Teacher in Charge of French
Head of Drama; Deputy Head of KS3
Head of Biology; KS3 Science schemes of work
Teacher in Charge of Resistant Materials Technology part time
2nd in PE part time
Classics part time
Maths
Head of MFL (Maternity Leave)
Science (Biology) part time
PE part time; ic Duke of Edinburgh Award Scheme
Head of Physics; Coordinator of Key Stage 3 Science
English part time
Sixth Form Psychology part time
Science (Chemistry) part time
Science (Physics) part time
Computing
English
Classics; University Links Coordinator
Teacher of French and Italian part time Leading on Teaching and Learning
Science (Chemistry) part time
Maths
Science (Biology)
Asst Headteacher, 6th Form i.c. SEN/G&T, Careers (6th Form Politics and Sociology)
French NQT
Teacher i/c of Italian part time & EWE Co-ordinator
Deputy Headmistress; Science (Physics)
Art
Food Technology; Yr 11 & Yr 12 Gifted and Talented Coordinator part time
History with Geography
Head of Chemistry part time
Maths NQT
Head of English part time
Sixth Form Psychology part time
RE part time
Science (Biology)
Technology: Materials part time
2nd in Maths; Teachers in Training Mentor; Staff Governor     
Asst Headteacher, KS4; i.c.Pastoral & Wk Related Curriculum; Exams Sec (R.E.)
Headmaster
Head of History; Deputy Head of Sixth Form
Head of Geography part time (maternity leave)
Asst Headteacher, , KS3, Assessment Data, links with Primary Schools (Economics)
English part time
Teacher in Charge of Spanish                 

ST. MICHAEL'S SUPPORT STAFF: 2016-2017

Mrs Christine Adair                           
Ms Catherine Agnew
Mrs Jo Boyne                             
Mr Ashley Cartwright                   
Mrs Michele Cox                          
Mrs Lorraine Diston            
Mr Loriano Farina                        
Mrs Debbie Ferri               
Mrs Vivien Fijten                         
Mrs Zeza Goncalves                    
Mrs Kirti Govindia              
Mr Adriano Grazioli                      
Mrs Sue Hickin                  
Mr Andy Higgins                          
Mrs Lisi Kutabikisa             
Mrs Lou Lennon                 
Mrs Flutra Likmeta                      
Mrs Margarida Lopes                   
Mr Gary Mainwaring                    
Mrs Clara Marshall                       
Mrs Anita Mills                   
Mrs Elena Novelli                         
Mrs Kristy Pasquariello
Mrs Monique Pisani                      
Mrs Karen Roberts                      
Mrs Mariella Signorini         
Mr Roy Spilsbury                         
Mrs Maria Strofton                      
Mrs Margaret Togher                   
Mrs Tia Varandani
Mrs Kim Williams                         

Finance Assistant
Administrative Assistant; 6th Form Admissions Secretary
Receptionist; i.c. 16-19 Bursaries Admin; Data Officer
ICT Technician
Learning Mentor; Friends (St.Michael's)Secretary; Clerk to the Governors; First Aider
Cook
Assistant Caretaker
Finance Officer
Welfare Officer; Registered Nurse; Cover Supervisor
Catering Assistant
Technician (Science); First Aider
Assistant Caretaker
Inset,MIS,Assessment & Data Manager; Website Manager
Network and Fronter Manager
Mealtime Assistant; Cover Supervisor/Invigilator; First Aider
Examinations Officer
Catering Assistant
Catering Assistant
Technician (Science)
Junior ICT Room Supervisor
Media Resources Officer/Librarian
Mealtime Assistant
Home School Links Officer
Technician (Media Resources); Cover Supervisor; First Aider
Technician (Art) and Display; Cover Supervisor/Invigilator; First Aider
Cover and Timetable Manager; First Aider
Site Supervisor
Welfare Officer; First Aider
Technician (Technology: Food)
Technician (Science)
Office and HR Manager; Admissions Secretary

ST. MICHAEL'S OTHER SPECIALIST AGENCY STAFF: 2015-2016

Mr Alistair Laing
Ms Julie Glassman

Careers Officer (Wednesdays)
School Counsellor (Friday mornings)

ST. MICHAEL'S COVER SUPERVISORS AND INVIGILATORS: 2015-2016

Mr Terry Barrow
Mrs Priscilla Berguer
Mrs Jenny Burke
Mrs Hedy Cohen
Mr Peter Coleman
Mrs Violet Draper

Mrs Jenny Faulkner
Mr Bernard Grant
Mrs Kathryn Krause
Mrs Lan Le
Mr Rowland Leigh
Mrs Anna Maton

INVIGILATORS ONLY
Mr Tekin Hakki
Mr Anton Hanley
Mrs Caroline Jones
Mr Edward Margiotta
Mrs Christine Mrozek
Mr Gilbert Vieri

Cave
Website Construction and Design by MJH Websites ©